Wizyta studyjna ukraińskich urzędników i działaczy samorządowych

W dniach 12-16 maja odbyła się wizyta studyjna w Polsce grupy ukraińskich urzędników i działaczy samorządowych w ramach projektu „V4 Civil Servants Mobility Program – Ukraine”, finansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i realizowanego za pośrednictwem konsorcjum think-tanków Think Visegrad. Tematem tygodniowej wizyty w Polsce, organizowanej wspólnie przez OSW i Instytut Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, były polskie doświadczenia związane z reformą administracji publicznej, decentralizacją zadań i finansów publicznych oraz funkcjonowaniem samorządów.

W skład delegacji ukraińskiej wchodzili Switłana Caplij, naczelnik wydziału ds. praw człowieka w Departamencie Prawodawstwa Konstytucyjnego, Administracyjnego i Społecznego Ministerstwa Sprawiedliwości, Ołena Hohol, naczelnik wydziału społeczno-ekonomicznego rozwoju regionów w Ministerstwie Finansów; Iryna Prowycka, naczelnik działu ds. ekonomicznego rozwoju samorządu lokalnego w Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ołeksandr Słobożan, ekspert ds. polityki budżetowej Stowarzyszenia Miast Ukrainy oraz Serhij Szarszow, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Zarządzania Projektami w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Ukrainy.

Wizytę ukraińskiej delegacji otworzyło seminarium w OSW, które otworzył dr Adam Eberhardt, wicedyrektor OSW oraz dr Zbigniew Krużyński, narodowy koordynator współpracy wyszehradzkiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Spotkanie moderował Wojciech Konończuk, kierownik Zespołu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii w OSW. Program wizyty w Warszawie obejmował spotkania z Marcinem Święcickim, koordynatorem powołanej z inicjatywy Prezydenta RP grupy eksperckiej, wspierającej Ukrainę w przeprowadzeniu reformy samorządowej; Czesławem Bieleckim, architektem i urbanistą, który w latach 1990-1995 kierował Zespołem ds. Reformy Administracji Publicznej, Jerzym Stępniem, wieloletnim przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego i współautorem pierwszej po 1989 r. reformy administracji w Polsce; prof. Ireną Lipowicz, rzecznikiem praw obywatelskich i specjalistą w zakresie funkcjonowania samorządów; Bartłomiejem Ostrowskim, dyrektorem Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu; Agatą Dąmbską z organizacji pozarządowej Forum Od Nowa; Jerzym Darowskim, ekspertem fundacji NARDA oraz Grzegorzem Kabulskim, prawnikiem Związku Powiatów Polskich.

W Lublinie delegacja ukraińska odwiedziła Urząd Miasta Lublin, gdzie spotkała się z drem Mariuszem Saganem, dyrektorem Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, gdzie odbyły się spotkania z Rafałem Sobiechem, wicedyrektorem Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego; Bogdanem Kawałko, dyrektorem Departamentu Polityki Regionalnej. Następnie odbyło się spotkanie poświęcone kwestiom ekonomicznym z Mirosławą Puton, dyrektor Wydziału Budżetu i Księgowości Urzędu Miasta Lublin, z Beatą Niemczyk, dyrektor Wydziału Finansów i Certyfikacji Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, z Ryszardem Staśczakiem, dyrektorem Departamentu Finansów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. Delegacja spotkała się także z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie Iwanem Hrycakiem, pracownikami naukowymi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i odwiedziła Specjalną Strefę Ekonomiczną Lublina.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły nas w realizacji projektu.