11 września odbyła się konferencja kończąca projekt migracyjny współfinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i realizowany przez konsorcjum ośrodków badawczych z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy. Koordynatorem projektu był ośrodek Geomigrace Uniwersytetu Karola w Pradze. OSW było odpowiedzialne za przeprowadzenie badań w Polsce.
Głównym rezultatem projektu jest książka analizująca zmiany w trendach migracyjnych z Ukrainy związane z wybuchem konflikt zbrojnego w Donbasie i rosyjską aneksją Krymu.
W wyniku konfliktu oraz ogólnego pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa i związanego z tym załamania gospodarczego, jakich Ukraina doświadczyła w latach 2014-2015, ok 1,8 miliona osób zostało wewnętrznie przesiedlonych. Wzrosły także aspiracje migracyjne ukraińskiego społeczeństwa. Jak dotąd, migracja zewnętrzna jest stosunkowo ograniczona i dotyka głównie Polski ze względu na prowadzoną liberalną politykę migracyjna i zapotrzebowanie na siłę roboczą. Inne kraje regionu w zasadzie nie obserwują zwiększonej presji migracyjnej. Ewolucji ulegają jednak wzorce migracyjne – coraz więcej obywateli Ukrainy decyduje się na bardziej długoterminową migrację, zwłaszcza osoby wywodzące się z Ukrainy centralnej i wschodniej. Ponadto, duża cześć migrantów dotychczas pracujących w Rosji, wybiera kraje Grupy Wyszehradzkiej na nowe kraje docelowe. Jednoznacznie zauważalnym fenomenom jest wzrost migracji edukacyjnej, widać także zwiększone zainteresowane łączeniem rodzin.
Publikacja w języku angielskim do pobrania w formacie pdf