27 kwietnia odbyło się w OSW seminarium na temat polityki migracyjnej w kontekście polskiej polityki wschodniej oraz wschodniego wymiaru Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Współorganizatorem seminarium był Departament Polityki Migracyjnej MSWiA, a podstawę do dyskusji stanowił przygotowywany obecnie dokument programowy mający określić strategię polityki migracyjnej RP.
Na seminarium wystąpili:
Monika Prus, dyrektor Departamentu Polityki Migracyjnej MSWiA
Krzysztof Lewandowski, naczelnik Wydziału Analiz Migracyjnych MSWiA
dr Marta Jaroszewicz, kierownik Zespołu Ukrainy, Białorusi i Mołdawii OSW
Spotkanie prowadził wicedyrektor OSW dr Adam Eberhardt.
Celem seminarium było poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Jaka polityka migracyjna sprzyjałaby realizacji polskich interesów politycznych w stosunku do krajów wschodniego sąsiedztwa oraz zabezpieczałaby przed nielegalną migracją? Jak stworzyć efektywną strategię migracyjną nakierowaną nie tylko na przyjazdy i osiedlanie się osób pochodzenia polskiego, lecz przyciągnięcie osób młodych, migrantów z potrzebnymi kwalifikacjami? Jaki jest potencjał migracyjny regionu? Jakie uwarunkowania polityczne i historyczne należy przy tym uwzględnić? Jak skonstruować strategię migracyjną, by móc umiejętnie korzystać z istniejących instrumentów unijnych, ale także uwzględnić nieprzychylny dalszej imigracji dyskurs w Unii Europejskiej? W jaki sposób skoordynować działania wszystkich zainteresowanych instytucji, przeprowadzić odpowiednią politykę promocyjną, a także przyjąć odpowiednie rozwiązania w zakresie integracji cudzoziemców? Czy zmian nie wymaga polityka wizowa RP w zakresie określonym przez prawo wspólnotowe oraz jakie działania należałoby podjąć, aby przyspieszyć proces znoszenia ograniczeń wizowych dla naszych wschodnich partnerów?
Dokument „Polityka migracyjna Polski - stan obecny i postulowane działania” stanowiący podstawę do dyskusji powstał w ramach pracy międzyresortowego Zespołu do spraw Migracji.